Siyasi Kampanyalarda Sosyal Medya Kullanımı

Yazar - 15 Şubat, 08 : 37 Çıktı

Siyasi Kampanyalarda Sosyal Medya Kullanımı

Pek çok siyasi içerikli website tasarımı gerçekleştirdiğimizden, kendimizi çoğunlukla siyasi adaylara sosyal medyanın kafa karıştırıcı manzarasında rehberlik ederken buluyoruz. Burası kampanyaların mutlaka var olmaları gereken bir alan olduğunu bildikleri, ancak her zaman arkasında yatan nüansların farkında olmadıkları bir yer. Bu nedenle siyasi kampanyalarda sosyal medya kullanımı üzerine bu yazıyı size bu ilginç alandan etkili ve verimli bir şekilde faydalanmanıza yardımcı olması için bir araya getirdik.

Sosyal Medya günümüzde her hacimdeki kurum ve kuruluşlar için bir pazarlama stratejisi haline geldi. Araç tasarımından mükemmel müşteri hizmeti sunmaya kadar, pazarlamacılar hedeflerinden girdi ve değer elde etmek için sosyal medyayı pek çok şekilde kullanıyorlar.

Sosyal Medya ayrıca siyaset için de 20 yıl öncesinden farklı olarak nadir bir pazarlama stratejisi örneği sunuyor. Adaylar ve seçilmiş görevliler sosyal medyayı benimsemekte ve oy verenlerle bağlantı kurup onları bilgilendirmek için faydalanmada hızlı davrandılar. Örneğin, Barack Obama MiGente.com’dan Facebook’a, BlackPlanet’e kadar düzinelerce sosyal ağ profiline sahipti. Ancak,diğer adaylar her geçen gün daha fazla bilgi sahibi olmaya devam ettikçe, Barack Obama olamadıklarını anladılar.

Obama, bir nesilde bir tane çıkacak türde bir adaydı ve insanları gerçekten kendisiyle arkadaşlık kurmak konusunda heyecanlandıracak ve sanal ağına katılman isteyecekleri türden bir ünlü kişi (celebrity) duruşuna sahipti. Ancak, Obama bir istisna olmasına rağmen, bu durum sosyal medyada başarı için bir kural değil ve kampanyanızın çevrimdışı çabalarınızı destekleyen müthiş bir sanal duruşa sahip olmayacağı anlamına gelmiyor. Kampanyanın web sitesinin kampanyanın online faaliyetlerinin merkezi olduğu bir sır değil, ancak sosyal medya da siteye kayda değer bir trafiği yönlendirmede ve oy verenlerle daha kişisel bir seviyede bağlantı kurmada önemli bir yardımcı oyuncu.

Bir Siyasi Kampanya Hangi Sosyal Mecraları Kullanmalı?
Bu cevabı zor bir soru.Kaç sosyal ağa katılacağınıza kadar verirken, cevap yine adayın duruşuna ve kampanyanın kaynaklarına gelir.

Birinci kural, sosyal medyadaki herhangi bir hesabınızın “hayalet kasaba”ya dönüşmesine izin vermemenizdir, anlamı güncellemeler yapmak için yeterli kaynağınızın olmadığı ya da aktif olamayacağınız ağlara katılmamanız gerektiğidir. Boş bir sosyal ağ profiline sahip olmanız kampanyanıza korkunç bir şekilde yansır, nadiren yapılan güncellemeler kampanyanın gözünde o sosyal ağın ve kullanıcılarının değersiz olduğu, ayrıca kampanyanın diyalog inşa etmekten ziyade spam mesaj yayıcı bir fonksiyonu izlenimini verir.

İlk kural çok sayıda sosyal ağda gereğinden fazla yayılmacı davranmamak gerektiği yken, bu durum en azından en popüler birkaç sosyal ağda varlık göstermemeleri için bir bahane olmamalıdır. Biz en azından: Facebook, Twitter, YouTube ve Flickr ağlarında kesinlikle bulunmak gerektiğine inanıyoruz.

Bu ağlara “Dört Büyükler – Big Four” demekten hoşlanıyorum. Bu ağlar en hızlı büyüyen ve en geniş alana ulaşanlar; ayrıca online yayıncılığın dört benzersiz yolunu ve oy verenlerle bağlantıya geçme yöntemini temsil ediyorlar.

Facebook, son derece kapsamlı ve fotoğraflar yüklemenize, videolar eklemenize, detaylı toplu mesajlar yollamanıza, duvarlarda halka açık bir şekilde iletişim kurmanıza ve daha fazlasına olanak tanıyor.
Twitter kısa mesaj patlamaları, etkinlik güncellemeleri, blog yazısı paylaşımları ve son dakika haberleriyle öne çıkmaktadır. Kampanyanın anında binlerce takipçiye kısa mesaj paylaşmasını ve diğer kişilerle birebir iletişim iletişim kurmalarını sağlar.
YouTube tamamen video paylaşımına yöneliktir. Buna rağmen, etki alanı küçümsenmemelidir. Bu hizmetin arama motoru Google’dan sonraki ikinci en çok kullanılan motor! Aramalardaki bu şaşırtıcı rakam, sizin adayınızın isminin bu platformda yapılan aramalarda yer almasını önemli kılıyor.
Flickr kampanya fotoğraflarını yayınlamak için kullanılmalıdır. 4 milyardan fazla resim ve 30 milyondan fazla aylık ziyaretçi sayısı, burayı varlık göstermek için önemli bir yer haline getirir ve kampanyanızın böylesine önemli bir ağda sergilenmesine olanak sağlar.

Gördüğünüz gibi, her bir sosyal ağ benzersiz ve çok büyük insan topluluklarıyla bağlantıya geçmenizi sağlar. Oy verenler her kampanyanın bu medya araçlarında var olmasını bekliyorlar. Sadece bu ağlarda varlık göstermenin yanı sıra, buradaki profiller düzenli olarak güncellenmeli, bu sayfaların kampanyanızın ana web sitesiyle bağlantıları kurulmalı, oy verenlerin kolaylıkla farklı ağlar arasında geçiş yapmalarına ve sizinle bağlantıya geçmelerine imkan sağlayacak şekilde düzenlenmiş olmalıdır.

Kampanyanızın mesajına ve hedefine göre, diğer sosyal ağlar da oldukça faydalı olabilir. Güçlü bir işletme altyapısı olan bir aday için LinkedIn mantıklı bir seçim olur. Daha sınırda yaşayan ya da şehirli kitleyi hedefleyen bir kampanyalar için, Myspace geçerli ve etkili bir ağ olabilir. Gazilerden gönüllülere kadar değişen niche topluluklara odaklanmış daha onlarca farklı sosyal ağ mevcut.

Eğer elinizde yeterli kaynağınız mevcut ise, “Dört Büyükler”den sonra odaklanılması gereken diğer ağlar adayınızın karakteristik özelliklerine odaklanmış sosyal ağlar olmalıdır. Bu strateji doğal sinerjileri kullanmanıza yardımcı olurken aday ve kampanyanızın karakteristik özelliklerinden faydalanmanızı sağlar. Hangi sosyal ağa odaklandığınız önemli değil, önemli olan ilk kuralda belirtildiği gibi hiçbir sayfanızın hayalet kasabaya dönüşmesine izin vermemenizdir.
Yazan: Clay Schossow

Kaynak – Source

ALINTILAR , , , , , , , , ,

İlgili İçerikler

Yorum Yapın

Son Yorumlar