Otokratların Sosyal Medya İle İmtihanı

Yazar - 12 Şubat, 09 : 52 Çıktı

Otokratların Sosyal Medya İle İmtihanı

 

Ülkesinde sert sansürlerin uygulandığı birçok lider aslında sosyal medya bağımlısı. İşte ‘otokratların’ internet maceraları…

ABD Kongresi tarafından finanse edilen Radio Free Europe (RFI) adlı yayın kuruluşu ‘otokrat’ liderlerin sosyal medyadaki konumlarını derledi. Listede, İran’ın dini lideri Ayetullah Hamaney’in sosyal medya sevgisinden, Özbekistan Devlet Başkanı İslam Kerimov’un dünya gündeminden düşmeyen kızı Gülnara Kerimova’nın twitter’da paylaştığı ilginç fotoğraflara kadar birçok detay yer aldı. İşte dünyanın önde gelen ilginç isimlerinin sosyal medya maceraları:
* İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney twitter, Instagram, Google+ ve Facebook’daki aktif hesaplarıyla biliniyor. 1970’li yıllardan siyah-beyaz fotoğraflar paylaşan lider, bir fotoğrafta İran’ın merhum dini lideri Ayetullah Humeyni ile görülüyor.
* Çeçenistan lideri Ramazan Kadirov ülkedeki gece hayatıyla ilgili tweetler paylaşıyor. Bazı tweetlerinde de Rus medyasına övgüler yağdırıyor.

Obama ile keyif

* Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev facebook sayfasında bir yılbaşı ağacını süslerken çekilen fotoğrafını paylaşmasıyla konuşuluyor. Aliyev twitter hesabında da, “Ermenistan bir kolonidir” gibi yazılar yayımlıyor. Sosyal medya hesaplarını yönetmesi için bir bilgisayar uzmanı tutan lider Instagram’da da aktif.
* Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev twitter hesabında, “Uzun zamandır hamburger yememiştim. Obama ile öğle yemeği” gibi tweetler paylaşıyor. Tweet’e hamburger yediği bir fotoğraf da eşlik etmişti.
* Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez kanser hastalığı nedeniyle şu an aktif olamasa da geçmişte twitter’ın en popüler isimlerindendi.
Chavez, 3.9 milyon takipçi ile twitter’da ABD Başkanı Barack Obama’dan sonra en fazla takip edilen lider. Chavez’in, “Sosyalizm budur: Ucuz yiyecek, ev ekipmanı, yaşamak, yaşam” gibi tweetleri dikkat çekiyor.

Siyasi Medya

 

Kaynak: Milliyet.com.tr

ALINTILAR , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

İlgili İçerikler

Yorum Yapın

Son Yorumlar