Barack Obama İlk Sosyal Medya Başkanı Mı?

Yazar - 15 Şubat, 08 : 32 Çıktı

Barack Obama İlk Sosyal Medya Başkanı Mı?

Geride bıraktığımız gün ,yeni ortaya çıkan medya düzeninin  ön plana çıkması ve sadece bizim ülkemiz için değil büyük bir olasılıkla tüm dünya tarihi için çok önemli bir olayda önemli bir etken haline gelmesi itibariyle geçtiğimiz 4 yılın değilse de muhtemelen  bu yılın en heyecan verici  günlerinden   biriydi.  Evet, Amerika Birleşik Devletleri  ilk Afrikan – Amerikan başkanını seçti, fakat aynı zamanda kampanya bağışları toplamak için sadece  e-posta  veya  cep telefonunun  ötesinde diğer  teknolojileri  de kullanan ilk başkanını seçti.

Barack Obama tarihteki ilk “Sosyal Medya Başkanı”.  Kendisi sadece mesajını iletmek için değil, aynı zamanda bir grup Amerikalıyı harekete geçirmede sosyal medya platformlarında paylaşım ve iletişim kurmanın gücünü anlamış ve bundan faydalanmış ilk kişi. Obama tabi ki bunu tek başına yapmadı,  bu alana odaklanan kampanya ekibi, web teknolojilerinin farklı cephelerini  kullanmanın getirebileceği gücü ve etki alanını fark ettiler. Sadece bir sosyal medya sitesi de kullanılmadı, her şey  birbirleriyle  bağlantılı olarak çalışıyor, birbirini tamamlıyor ve bu sitelerdeki kişilerin Barack Obama’nın başkan seçilmesine yardımcı olmaları durumunda gerçekleşecek  olan “Değişim – Change”  mesajını destekliyordu.

İçerideki kaynaklarımdan biri, 2004 yılında Dean’in kampanya ekibinde yer alanlardan bazılarının aralarına katılarak deneyimlerini birleştirdiklerini anlattı ve bu beni hiç şaşırtmadı. Onlar hem tıklanma rekoru kıran skandal  YouTube videosu “Dean’in Çığlığı”nın etkisini biliyorlardı, hem de bağış toplamanın etkisini. Bunu Obama’nın kampanyasına dahil ettiler, geliştirdiler ve  ince ayarlı makineye dönüştürdüler. Böylelikle Obama’nın kampanyasında toplanan bağışların büyük bir çoğunluğu 200$ ve altındaki bağışlardan elde edildi.

Peki Obama nasıl bir teknoloji kullandı? Şimdi yapılanları hızlı fakat derinlemesine inceleyelim.

Başkan Seçilen Barack Obama’nın Sosyal Medya Stratejisi:

My.BarackObama.com

Obama’nın websitesindeki bu bölüm yüzlerce ama yüzlerce destekçinin blog yazıları yazmaları, paylaşmaları, iletişim kurmaları ve seçimlerde oy kullanmayla ilgili düşündüklerini paylaşmaları için ayrıldı. Kampanya ekibi bu bölümü hem binlerce gönüllüyü seferber etmek için hem de kampanya çerçevesinde neler olup bitiyor anlamak için bir araç olarak kullandı.

Barack Obama’nın Blog’u

Obama’nın blogu sürekli olarak güncellendi, ekibindeki kişiler insanların sürekli ziyaret etmelerini, ilgilenmelerini ve bağlantıda kalmalarını sağlamak için buraya sürekli içerik eklediler. Bu blog, diyalogu, bağlantıyı teşvik etti ve diğer siyasi bloglarda görebileceğiniz basın bülteni tarzındaki yazılara çok nadir olarak yer verdi

Flickr’da Barack Obama

Kampanya kapsamında sürekli olarak fotoğraflar çekildi ve bunlar Flickr’a yüklendi. Fotoğraflar sadece Flickr’da da kalmadı, ayrıca websitesindeki Fotoğraf Galerisi’nde de kullanıldı. Değişik kampanya durakları, etkinlikleri, oy veren kişiler, “Gözlem” partilerine katılan kişilerden oluşan albümler oluşturuldu. Kampanyayla ilgili fotoğrafı çekilen her şey oradaydı. Burada önemli bir notum var, bu fotoğrafların çoğu profesyoneller tarafından çekilmemişti, vitrin amaçlı değil “gerçek”lerdi. Kampanya gönüllüleri kendi bakış açılarından fotoğraflar çekiyorlardı ve diyaloga katılıyorlardı.

Barack Obama’nın YouTube Kanalı

Videolar, videolar,videolar! İletişimin güçlü bir mekanizmasından bahsedecek olursak bu kesinlikle video olacaktır. Bir kişinin Obama’nın yaptığı bir konuşmadan söz ettiğini duyacak olursanız, o konuşmaya YouTube’dan ulaşabilirdiniz. Örneğin 2008 Ocak ayında Nashua’da  yapılan  “Evet,Yapabiliriz – Yes We Can” konuşmasını ele alalım. Bu konuşma sadece “Evet,Yapabiliriz – Yes We Can” başlığının bir slogana dönüşmesine değil, müzisyen Will.i.am tarafından  yapılan bir şarkı ve müzik videosuna da ilham kaynağı oldu. Bu video 1.8 milyonun üzerinde izlendi.  Buradaki önemli bir etken de, sadece konuşmalarının değil, kampanya ekibinin oy verme sıraları ve katılımla ilgili görüntülerinin paylaşılması oldu. Bu da bağlılığı ve paylaşımı arttırdı!

Linked In’de Barack Obama

Gruplar aracılığıyla LinkedIn’ den faydalanmak burada önemli kullanım şekli oldu.LinkedIn’deki kişiler tartışmalar başlattılar, sorular sordular, kampanya ve gönüllülerinin tümü bu diyaloglarda yer aldı. Seçimden sonraki gün bile, “Obama for America” grubu tebrikler ve 2009’a yönelik mesajlarla  oldukça  aktifti.

Twitter  ve Barack Obama Kampanyası

Barack Obama Kampanyasında  yapbozu meydana getiren  bütün sosyal medya parçacıkları arasında, Twitter belki de tam potansiyeli  kullanılamamış tek parçacık olabilir. Çoğunlukla kampanya ve toplantı  durakları duyuruları ve bunları canlı izleyebileceğiniz video linkleri için kullanıldı ve kampanya gerçekten de Twitter kullanıcılarıyla diğer sosyal ağ alanlarında yapıldığı gibi iletişim kurma fırsatını kaçırdı. Oysa ki kampanya blogu TwitterFeed’ine bağlanabilirdi, ayrıca üst düzey bir kampanya gönüllüsü Twitter takipçilerine ilginç sorular yöneltmek üzere görevlendirilebilirdi.

Barack Obama ile Sosyal Ağ Oluşturma

Facebook ve MySpace’ten BlackPlanet ve Asian Avenue’ye kadar, Obama’nın kampanyası sosyal ağ sitelerinin hepsinde yer aldı. İnanç temelli ağlardan, ırk temelli ağlara,  yaş  temelli ağa  ve  hatta  etkinlik  bazlı sosyal ağlara kadar herkes dahil edilmişti, ve hepsi bu sitelerde Barack Obama’nın kampanyasıyla hakkında  gerçekleşen sohbetlere katılabiliyordu.

Barack Obama ve Sosyal Medya için sırada ne var?

Kampanya artık sona erdi, peki sırada ne var? Bütün profiller öylece bırakılacak mı? Amaçlarını yerine getirdikleri için öylece terk mi edilecek? Barack Obama, Pennyslvania Meydanın’daki beyaz saraya yerleşip ulaştığı, isteklendirip eyleme sürüklediği  onca kalabalıkları unutacak mı?

Umarız ki Hayır!

Ben Obama’nın ekibinin bütün bunları bir seçim aracından çıkarıp, seçmenlerinin nabzını yoklamada kullanmak için bir siyasi iletişim aracına dönüştürmelerini görmek isterim. Sosyal Medya sürekli değişen, teknoloji meraklısı, eğitimli ve meşgul Amerika’nın nabzını tutmaları için kendisi ve ekibi için mükemmel bir alan. Belki kendisi de  tıpkı müşterilerini gözlemleyen, dinleyen ve bağlantı kuran şirketler gibi bir Sosyal Medya Ekibi göreve getirebilir.

Yazan: Li Evans

Kaynak – Source

ALINTILAR , , , , , , , , , , ,

İlgili İçerikler

Yorum Yapın

Son Yorumlar