İç Çekişmeler Türkiye’nin Enerjisini Harcıyor

Yazar - 7 Şubat, 09 : 59 Çıktı

İç Çekişmeler Türkiye’nin Enerjisini Harcıyor

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Çin ziyareti dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ”İç siyasal çekişmeler, Türkiye’nin enerjisinin boşu boşuna harcanmasına yol açıyor. Parlamento çok iyi çalışabilir, yargı çok iyi çalışabilir, demokratik kurumlar çok iyi çalışabilir…Böyle bir süreci yaşayabilirsek Türkiye çok sağlıklı büyür ve çok sağlıklı gelişir” dedi.

Kılıçdaroğlu, Çin ziyareti dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir soru üzerine, Çin’le yapılan ticaretin 14 kat Türkiye aleyhine olduğunun altını çizen Kılıçdaroğlu, ”Orada şöyle bir öneri getirildi. Yapılan ticaret eğer bizim aleyhimize ise Çinliler elde ettikleri karın yüzde 20’si oranında yatırım yapabilirler Türkiye’ye. Bu, önemli bir rakam ve yaklaşık 4 milyar dolarlık bir yatırım demektir” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, bu düşüncelerine Çinli yetkililerden bir itiraz gelmediğini ifade ederek, şöyle konuştu:

”Eğer bu ciddi ciddi görüşülür, sözleşmeler yapılabilirse bu bağlamda, Türkiye önemli bir yatırım avantajı da elde edebilir. Çinlilerin çok itiraz edeceklerini sanmıyorum, onlar da zaten Türkiye’ye yatırım yapmak istiyorlar. Belki bu önemli bir vesile olabilir. Reel sektöre girip doğrudan yatırım yapacak. Bu katma değeri yüksek olan bir alana yatırım olabilir, bilim teknoloji olabilir. Bir anlaşma yapılması lazım. Bu görüşler Plan Bütçe görüşmeleri sırasında aktarılabilir hükümet yetkililerine. Biz bu çalışmayı bir rapor haline getirip zaten, her halükarda Dışişleri Bakanlığı’na göndereceğiz. Onlar da dikkate alırlar diye düşünüyoruz.”
”İlk kez fahri doktora unvanı aldım”

Kılıçdaroğlu, bir soru üzerine ilk kez fahri doktora unvanı aldığını söyledi.

”Türkiye’de fahri doktora veren üniversitelere sık sık rastlıyoruz. Sizin kalibrasyonunuzu kimse tartışımaz da biraz çekindiklerinden mi size fahri doktora vermediler acaba?” diye sorulması üzerine Kılıçdaroğlu, ”Bilmiyorum tabii. Böyle bir şey gündeme de gelmedi. Ama zaten ben siyaset öncesinde Hacettepe Üniversitesi’ne lisansüstü derse gidiyordum. Öğrencilere ders veriyordum. Doktora çok şey değil, verilmiş verilmemiş. Bunun sıradan bir olay haline getirilmemesi lazım. Üniversitelerin de böyle bakması gerekir olaya” ifadesini kullandı.

Sincan Üniversitesi’nde kendisine soru soran öğrenciler hatırlatılarak, ”Sorular sanki biraz yazılıp ellerine verilmiş gibiydi, nasıl buldunuz soruları?” denilmesine karşılık Kılıçdaroğlu, ”İki kişi soru sordu. En azından benim açımdan, beni rahatsız eden sorular değildi. Rahat yanıt verebileceğim sorulardı” dedi.
Twitter ve Facebook yok
Çin’de Twitter, Facebook gibi sosyal paylaşım ağlarının olmadığının hatırlatılması üzerine Kılıçdaroğlu, bu durumu bildiğini söyledi. Kılıçdaroğlu, üniversiteki konuşmasında bilinçli olarak, ”Üniversitelerin demokrasinin beşiği olduğundan” söz ettiğini de vurguladı.

Kılıçdaroğlu, Çin gezisiyle ilgili bir seyahat dergisine yazı yazması istense başlığının ne olacağı sorusuna, gezisinin böyle bir dergiye yaramayacağını, tamamıyla resmi görüşmelerde bulunduğunu ifade etti.
”Ben de siyaseti bırakırım”
Kılıçdaroğlu, bir başka soru üzerine ise hiç alışveriş yapma imkanının olmadığını söyledi.

”Üniversitede öğrencilerin ‘ilerleyen yıllarda ders verir misiniz?’ sorusuna, ‘siyaseti bıraktığımda’ yanıtını verdiniz. Öyle bir takviminiz var mı?” sorusuna Kılıçdaroğlu, ”Yok, hayır. Ama siyaset ömür boyu yapılacak bir şey değil tabii ki. Yeri, zamanı gelir, koşullar uygun olur, iyi bir genel başkan adayı çıkar hep beraber destekleriz onu, ben de siyaseti bırakırım” yanıtını verdi.

Bir soru üzerine, Mehmet Ali Birand’ın vefatına çok üzüldüğünü ve cenaze törenine katılacağını bildiren Kılıçdaroğlu, her siyasetçi gibi kendisinin de Birand’la ilgili bir anısı olduğunu belirtti.

Kılıçdaroğlu, önemli gazetecilik başarılarına imza attığını belirttiği Birand’la ilgili anısını şöyle anlattı:

”İlk kurultayda bir gömlek giymiştim. Markası ‘Etro’. Bana sormuştu, canlı bir haber programında, ben de ‘öyle bir markanın adını yeni öğrendim, bilmiyordum bile’ demiştim. Bunun üzerine, bana ‘ben sizin bu tavrınızı seviyorum. Her şeyi gayet rahat söylüyorsunuz’ diye söylemişti. Onu hiç unutmuyorum.”
”Birden fazla ilki var gezinin”
”Bu geziye bir başlık atmanızı istesek ne başlık atarsınız?” sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

”O sizin işiniz, ben bir şey diyemem. Birden fazla ilki var bu gezinin. CHP ilk kez işadamlarıyla bir yurt dışı seyahat yapıyor. Hiç olmadı. İlk kez gittiğimiz yerlerde Türkiye’nin çıkarlarının korunmasına yönelik, ekonomik, kültürel, sosyal önerilerde bulunduk, üstelik onlar davet etti bizi. 18’inci kurultaydan sonra Çin Komünist Partisi’nin davet ettiği ilk siyasal partiyiz. ‘birden fazla ilkin seyahati’ diyebiliriz.”

”Türkiye’de sizi bunaltıcı bir gündemin beklediğini düşünüyor musunuz?” sorusuna karşılık Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

”Türkiye’nin gündemi her zaman yoğun olmuştur. Bana göre o yoğun dediğimiz gündemin büyük bir kısmı, enerjimizi boşu boşuna tükettiğimiz bir gündemdir. Oysa Türkiye’nin gündeminin çok farklı olması gerekir. İç siyasal çekişmeler, Türkiye’nin enerjisinin boşu boşuna harcanmasına yol açıyor. Parlamento çok iyi çalışabilir, yargı çok iyi çalışabilir, demokratik kurumlar çok iyi çalışabilir…Böyle bir süreci yaşayabilirsek Türkiye çok sağlıklı büyür ve çok sağlıklı gelişir. Bakınız, Çin’le yapacağımız, kuracağımız ticari ilişki gerçekten Türkiye’nin sıçrama yapmasına yol açabilir.”

Kılıçdaroğlu, Çin’li yetkililere iki ülke yönetmenlerince ortak film çekilebileceğini, bunun da toplumların kaynaşmasına vesile olacağını ilettiğini, bu fikriyle ilgilenildiğini belirtti.
”Urumçi’ye ayrı bir önem veriyorlar”
Çin’in de Türkiye gibi bakir bir ülke olduğunu ve dünyaya açılmak istediğini dile getiren Kılıçdaroğlu, iki ülkenin orta çok fazla şey yapabileceğini vurguladı.

Urumçi’nin, Şanghay ve Pekin’e göre geride kaldığına ilişkin soru üzerine ise Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

”Urumçi’de son gittiğimiz merkezde bize sunuş yaptılar. Önümüzdeki süreçte nereye hangi binalar yapılacak, oralarda neler yapılacak, hızlı trenden tutun, ar-ge merkezine kadar neler yapılacak bize tanıttılar. ‘Urumçi böyle olacak’ dediler, güzel bir şey, her şey planlanmış, önümüzdeki 30-40 yıl planlanmış. Onların hedefi önümüzdeki 20 yıl içinde Çin’i bir orta refah toplumuna dönüştürmek. Bunu yapabilirler. Urumçi’ye ayrı bir ağırlık veriyorlar, Pekin yönetimi söyledi bize ve oraya ciddi yatırımlar yapmayı planlıyorlar.”

”Yemekleri nasıl buldunuz?” sorusuna karşılık Kılıçdaroğlu, kendilerinin damak zevkine uygun yemekler yapılmasına özen gösterildiğini ancak sıcak yemekleri kendisinin pek tercih etmediğini söyledi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ”Hepimiz heyet olarak formumuza kavuştuk zaten” denilmesi üzerine, ”Bence hanımları sık sık Çin’e göndermek lazım” diye espri yaptı.

AA
Kaynak: Haberturk.com

ALINTILAR , , , , , , , , , , , , , ,

İlgili İçerikler

Yorum Yapın

Son Yorumlar